Zabiegi laserowe oczu - leczenie chorób

System laserowy IRIDEX IQ 577 to nowoczesna technologia medyczna. Długość fali lasera 577 nm zapewnia największą absorpcję dla oksyhemoglobiny i minimalnie pochłanianej przez ksantofil, przez co możemy zabiegi przeprowadzić bardzo blisko dołka siatkówki. Rozmiar ogniska ( wiązka świetlna ) jest do  minimium rozproszona co zapobiega rozprzestrzenianiu się promieniowania cieplnego. A właśnie nasza plamka żółta jest tym miejscem na siatkówce, które odpowiada głownie za dobrą ostrość widzenia. Często przyczyna tego gorszego widzenia tkwi w zmianie grubości i budowie częsci centralnej siatkówki oka. Badania potwierdzają, że mikro pulsy pomagają przywrócić prawidłową grubość siatkówki w plamce, a tym samym korzystnie wpłynąć na jakość naszego widzenia.

Zastosowanie 

- obrzęk siatkówki spowodowany cukrzycą DME

- postać wysiękowa AMD - zwyrodnienia plamki, dobry efekt szczególnie jako uzupełnienie terapii anty - VEGF

- zakrzep żyły siatkówki

- surowicze odwarstwienie siatkówki CSR

 

Szczególnie tego typu laseroterapię chcemy polecić chorym z cukrzycowym obrzękiem plamki, gdzie pacjent po ok. 4 tyg. zauważa poprawę widzenia. Należy jednak dążyć do tego, aby taki pacjent miał wyrównaną cukrzycę, prawidłowe ciśnienie tętnicze, cholersterol oraz dbałośc o pracę swoich nerek.

 

 

Przygotowanie i przebieg zabiegu

Źrenica oka laserowanego jest rozszerzana krótko działąjącymi kroplami kilka minut przed zabiegiem. Następnie do oka są podawane krople zniczulające tak, aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu z powodu założenia soczewki na oko. W czasie zabiegu pacjent widzi jedynie żółte błyski światła laserowego, nie odczuwając bólu w trakcie wykonywanej procedury. 

Kontrola

Zabieg może byc cyklicznie powtarzany, a efekt kontrolny po działaniu lasera sprawdzamy wykonując SOCT po ok 6 tygodniach.